Be the first to review “Vesta Bucharest 36″ | Silver | DC Motor” Cancel reply
Sale!
Vesta Bucharest 36″ | Silver | DC Motor
Original price was: $1,399.99.$1,299.99Current price is: $1,299.99.
Vesta’s Bucharest 36-inch stainless steel island range hood is a durable companion for your kitchen. Featuring a powerful DC motor, voice control, baffle filters, a sleek glass canopy, and Four LED lights, this unit will elevate your cooking experience to new heights. Here’s what makes it exceptional:
- Powerful Ventilation: Exhausts air at an impressive 1000 CFM to keep your kitchen fresh and smoke-free.
- Versatile Fan Speeds: Effortlessly adjust between 16 fan speeds using the intuitive touchscreen panel.
- Multiple Control Options: Operate the range hood with voice commands, gesture controls, or the touchscreen interface.
- Quiet Performance: The range hood’s advanced DC motor ensures quieter operation compared to standard models.
- Easy Maintenance: Detachable, dishwasher-safe baffle filters make cleaning hassle-free.
- Vent Compatibility: The unit features a 6-inch round top vent connector for easy installation with most standard pipes.
- Energy-Efficient Lighting: Four long-lasting LED lights provide bright, energy-saving illumination.
- Sleek & Durable Design: The range hood’s stainless steel body is visually appealing, and easy to clean with a wet cloth.
Specifications
BASIC INFORMATION
| Model Number | VRH-BUCHAREST-36SS |
|---|---|
| Product Name | Bucharest 36ss |
| UPC | 675487202423 |
| Nominal Width | 36″ |
| Hood Dimensions (W×D×H) | 35.75″ × 23.6″ × (27.6″- 50.5″) |
| Chimney Dimensions (W×D×H) | 12.5″ × 12.45″ × (23.6″- 46.5″) |
| Product Net Weight | 33 kg |
| Body | Stainless Steel |
| Color/Finish | Silver |
INSTALLATION
| Installation Type | Island |
|---|---|
| Ducting | Ducted |
| Vent Size | 6″ |
| Exhaust Configuration | Top (Round) |
| Electrical Requirements | 120V/60Hz |
PERFORMANCE & FEATURES
| Number of Motors | 1 |
|---|---|
| Motor Power | 80 Watts |
| Motor Type | DC |
| Maximum Airflow | 1000 CFM |
| Fan Speed Levels | 16 |
| Fan Type | Centrifugal Fan |
| Minimum Noise Level | 35 dB |
| Maximum Noise Level | 60 dB |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Number of Filters | 4 |
| Filter Maintenance | Washable |
| Light Type and Wattage | LED, 3 Watts |
| Light Base | Proprietary |
| Number of Lights | 4 |
| Control Type | Touchscreen with Swipe Support |
| Additional Control Types | Gesture Controls, Voice Controls |
| Handheld Remote | No |
| Oil Tray | Yes |
| Delayed Shut-Off | Yes |
| Warranty (Parts & Labor) | 2 Year |
| Warranty (Motor) | Lifetime |
| Certification | cETL |









Reviews
There are no reviews yet.