Description



Original price was: $1,399.99.$1,299.99Current price is: $1,299.99.
Vesta’s Belgrade 36-inch stainless steel island range hood is a durable companion for your kitchen. Featuring a powerful DC motor, voice control, baffle filters, a sleek glass canopy, and four LED lights, this unit will elevate your cooking experience to new heights. Here’s what makes it exceptional:
| Model Number | VRH-BELGRADE-36SS |
|---|---|
| Product Name | Belgrade 36SS |
| UPC | 675487202409 |
| Nominal Width | 36″ |
| Hood Dimensions (W×D×H) | 35.75″ × 23.6″× (27.6″ – 50.5″) |
| Chimney Dimensions (W×D×H) | 12.5″ × 12.45″× (23.6″ – 46.5″) |
| Product Net Weight | 27.5 kg |
| Body | Stainless Steel |
| Color/Finish | Silver |
| Installation Type | Island |
|---|---|
| Ducting | Ducted |
| Vent Size | 6″ |
| Exhaust Configuration | Top (Round) |
| Electrical Requirements | 120V/60Hz |
| Number of Motors | 1 |
|---|---|
| Motor Power | 80 Watts |
| Motor Type | DC |
| Maximum Airflow | 1000 CFM |
| Fan Speed Levels | 16 |
| Fan Type | Centrifugal Fan |
| Minimum Noise Level | 35 dB |
| Maximum Noise Level | 60 dB |
| Filter Type | Baffle Filter |
| Number of Filters | 2 |
| Filter Maintenance | Washable |
| Light Type and Wattage | LED, 3 Watts |
| Light Base | Proprietary |
| Number of Lights | 4 |
| Control Type | Touchscreen with Swipe Support |
| Additional Control Types | Gesture Conrols, Voice Controls |
| Handheld Remote | No |
| Oil Tray | Yes |
| Delayed Shut-Off | Yes |
| Warranty (Parts & Labor) | 2 Years |
| Warranty (Motor) | Lifetime |
| Certification | cETL |
Reviews
There are no reviews yet.